گرمگاه
tasisat.garmgah@gmail.com ۰۲۱-۵۲۹۱۳
×

فیلتر شنی استخر چیست؟

Default Avatar
هومن محمدنژاد
26 تیر 1402
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
فیلتر شنی استخر

فیلتر های شنی استخر به روش های مختلفی کار می کنند تا بتوانند آب را تصفیه کرده و به صورت شفاف به استخر برگردانند. در ادامه با انواع این روش ها آشنا می شوید.

 1. شن فراوری شده
 2. شن های معمولی
 3. سیلیس

شن های فراوری شده

در اکثر مواقع برای تصفیه آب نیاز است که ۶۰ درصد مخزن دستگاه تصویه را با یکی از دو نوع شن ها پرکنیم. در اینجا لازم است بدانید مطلوب ترین تصفیه متعلق به شن فراوری شده است که با استفاده از تکنولوژی نانو و از یک نوع پلیمر خاص ساخته و تولید می‌شود.

طول عمر مفیدی که این شن ها دارند بیش از ۱۰ برابر طول عمر شن های معمولی است و این مسئله جز، بزرگترین مزایای این شن ها است.شما میتوانید این شن را در بسته بندی هایی با مقدار ۲۵ کیلو گرم از بازار های معتبر کشور تهیه کنید.

شن های معمولی

این شن ها خودشان به ۳ دسته متفاوت تقسیم می شوند:

 1. شن های معمولی دانه درشت
 2. شن های معمولی دانه متوسط
 3. شن های معمولی دانه ریز

برای استفاده از این شن ها مصرف کننده باید ابتدا ۷۵ درصد کل شن مورد نیاز را از نوع ریز در کف فیلتر بریزد، در مرحله دوم باید به مقدار ۱۵ درصد شن مورد نیاز از نوع متوسط بر روی شن های ریز ریخته و در آخر برای ۱۵ درصد باقی مانده از شن معمولی دانه درشت استفاده کند. انواع شن های معمولی با بسته های فلزی ۴۰ کیلو گرمی در بازار به شما ارائه می‌شوند.

سیلیس

به غیر از شن های معمولی و شن های فراوری شده ماده ای به اسم سنگ شیشه  و یا (سیلیس ) هم وجود دارد که از آن نیز برای فیلتر های تصفیه شنی استفاده می شود. بهترین نوع سیلیس در ایران مطعلق به همدان است.یکی از روش های تشخیص سیلیس خوب ظاهر آن است که اکثر  سیلیس های مرغوب سفید و براق هستند و رگه های قهوه ای و یا زرد رنگ ندارند.

محاسبه فیلتر شنی برای استخر

محاسبه فیلتر شنی برای تصفیه آب استخر و جکوزی بسیار ساده می باشد. محاسبه فیلتر شنی بر اساس کاربری استخر و جکوزی (خصوصی، عمومی، مسابقات و…)، نوع پوشش استخر (روباز یا سر پوشیده)، بار آلودگی استخر (تعداد نفرات شناگر در شبانه روز) و ساعات کارکرد استخر صورت می گیرد.

محاسبه فیلتر شنی استخر و جکوزی شبیه یکدیگر بوده و تنها درانتخاب فیلتر باید به دمای کاری هر فیلتر دقت شود، زیرا دمای آب جکوزی حدود 40 تا 45 درجه سانتی گراد می باشد که با احتساب نوسانات و یا احتمال خرابی سیستم کنترل دما امکان افزایش این دما نیز وجود دارد.

اولین قدم برای محاسبه فیلتر شنی، محاسبه حجم آب استخر یا جکوزی شماست. اگر استخر یا جکوزی به شکل مستطیل باشد کافی است طول، عرض و عمق متوسط را بر حسب متر در هم ضرب کرده که عدد حاصل حجم استخر بر حسب متر مکعب به دست می آید.

فیلتر شنی استخر و جکوزی

در این روابط:

 • L : طول
 • W : عرض
 • R : قطر
 • A.D : عمق متوسط { (کمترین عمق + بیشترین عمق) / 2}

واحد تمام اندازه ها متر و حجم بدست آمده بر حسب متر مکعب می باشد.

برای محاسبه فیلتر شنی استخر و یا جکوزی دوره بازگشت یا نرخ گردش آب باید محاسبه شود. برای این کار می توان از جدول زیر استفاده کرد.

فیلترهای تصفیه شنی استخر

دوره بازگشت یا نرخ گردش آب در واقع مقدار زمان مورد نیاز برای یکبار گردش کل حجم آب استخر در سیستم فیلتراسیون می باشد. اما این موضوع به آن معنی نیست که پس از گذشت زمان محاسبه شده تمام حجم آب استخر یکبار از روی فیلتر شنی عبور داده شده اند، اما به طور میانگین و بر حسب آزمایش نزدیک به 60 درصد از کل آب تصفیه شده و به همین نسبت کیفیت آب اصلاح می گردد. اما پس از حدود 7 یا 8 بار تکرار دوره گردش می توان گفت تمام آب استخر حداقل یکبار از فیلتر شنی استخر عبور داده شده است.

با تقسیم حجم کل آب استخر بر نرخ گردش یا دوره بازگشت می توان میزان گذر آب (دبی) فیلتر را به دست آورد. در اکثر کاتالوگ ها ظرفیت دبی فیلتر شنی بیان شده است و با داشتن این دبی (محاسبه از روش فوق) می توان فیلتر شنی مورد نیاز را انتخاب نمود. اما برای محاسبه فیلتر شنی به صورت دقیق تر و یا در صورت نداشتن جدول و کاتالوگ شرکت سازنده قطر فیلتر شنی را می توان از رابطه زیر محاسبه کرد.

برای محاسبه قطر فیلتر شنی فلزی به ازای هر فوت مربع سطح فیلتر شنی 5 – 1/5 گالن در دقیقه دبی در نظر می گیریم و برای فیلتر شنی بسته ( فیلتر شنی های فایبر گلاس) 20 – 15 گالن در دقیقه به ازای هر فوت مربع دبی سطح فیلتر در نظر گرفته می شود. در محاسبه فیلتر شنی ارتفاع فیلتر برابر 1 تا 1/2 قطر فیلتر می باشد.

خرید فیلتر تصفیه استخر و جکوزی

انتخاب فیلتر شنی استخر و جکوزی

 1. برای انتخاب نوع و ظرفیت فیلتر تصفیه آب مناسب هر استخر مهمترین نکته در انتخاب فیلتر میزان حجم آب درون کاسه استخر یا جکوزی می باشد که فیلتر تصفیه آب استخر باید طوری انتخاب گردد که بتواند کل حجم آب استخر را در طول مدت زمان 6 تا 8 ساعت از خود عبور دهد و تصفیه نماید.
 2. قبل از انتخاب فیلتر تصفیه آب استخر از حداکثر میزان فشار کاری قابل تحمل فیلتر تصفیه آب استخر اطلاع کسب کنید، فشار کاری در فیلترهای تصفیه استخر بنا بر مدل و ساختار و برند آن ها متفاوت می باشد. توجه داشته باشید مدت زمان توصیه شده برای هربار تصفیه کامل آب در استخرهای روباز کمتر از 6 ساعت و برای استخرهای سرپوشیده حداکثر 8 ساعت می باشد. نحوه محاسبه فیلتر تصفیه آب استخرها بر اساس نوع فیلتر (شنی، کارتریجی، دیاتومه) تا حدودی متفاوت می باشد.
 3. یکی از مهم ترین نکات در این بررسی، علاوه بر ظرفیت و توانایی حجم تصفیه آب می توان به موضوع مهم متناسب بودن هد و دبی پمپ تصفیه و نیز افت فشار جریان آب عبوری از فیلتر اشاره نمود که این افت فشار جریان آب برحسب نوع فیلتر متفاوت است تا آنجا که حتی نوع و میزان شن موجود در فیلترهای شنی نیز روی افت فشار جریان آب پمپ تصفیه تاثیر مستقیم دارد.
 4. وجود شیرهای پنج یا شش حالته روی فیلترهای شنی و فیلترهای دیاتومه تصفیه آب استخر به همراه عناوین عملکرد حالت های مختلف شیر مذکور، کمک موثری در ارتقاء بهره برداری و نحوه عملکرد این فیلترها ارائه می نماید اما توجه داشته باشید که حتماً قبل از تغییر وضعیت شیر ، پمپ تصفیه را خاموش نمائید و بعد از تغییر وضعیت این شیر، پمپ تصفیه را روشن نمائید; در غیر اینصورت به شیر چند حالته آسیب وارد شده و باعث خروج از شرایط گارانتی می گردد.
 5. نکته مهم: قبل از سفارش و خرید فیلتر تصفیه استخر، به ابعاد و اندازه آن توجه فرمائید که از دریچه و یا درب موتورخانه بتواند عبور کند و یا در جانمایی موتورخانه بتوان آن را مستقر نمود.

طرز کار فیلترشنی استخر

برای تصفیه آب استخر از فیلتر شنی استفاده می شود. این فیلتر به سیستم فیلتراسیون استخر متصل شده و با استفاده از شن سیلیس که در استفاده می شود، آلودگی‌ها و ذرات معلق موجود در آب از جمله باکتری‌، گل و … را با حذف می‌کند. نحوه عملکرد فیلتر شنی به سه حالت تصفیه، بک واش و رینس تقسیم می‌شود.

 • در حالت تصفیه، آب استخر از طریق شن‌های سیلیسی فیلتر شده و آب تصفیه شده از طریق خروجی فیلتر به استخر باز می‌گردد.
 • در حالت بک واش، شن‌های سیلیسی با استفاده از آب شیرین شده شسته می‌شوند و ذرات جمع شده در فیلتر شنی از آن خارج می‌شوند.
 • در حالت رینس، فیلتر شنی با آب شیرین شده شسته می‌شود تا هرگونه ذره‌ای که ممکن است در فیلتر باقی مانده باشد، از آن خارج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دلیل خنک نکردن اسپیلت و کولرگازی

دلایل خنک نکردن اسپلیت و کولر گازی

در روزهای گرم تابستان با توجه به شدت گرمای هوا، تحمل دمای بالا بسیار سخت بوده و تنها
Default Avatar
هومن محمدنژاد
11 شهریور 1402
آشنایی با مدل های پمپ سیرکولاتور

آشنایی با مدل های پمپ سیرکولاتور

اگر بخواهیم در بیانی ساده و کوتاه پمپ سیرکولاتور خطی را برای شما همراهان عزیز و گرامی
Default Avatar
garmgah2
19 اسفند 1401
چیلر مدولار

چیلر مدولار چیست و چه مزایایی دارد؟

چیلر مدولار یا ماژولار نوعی چیلر است که به جای استفاده از یک کمپرسور، از چند کمپرسور و
Default Avatar
هومن محمدنژاد
15 خرداد 1403
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • Attributes
 • Custom fields
مقایسه
با ما تماس بگیرید preloader